SORGUSUZ SUAL

4. ULUSLARARASI BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ

Esma Belgin Özdemir

@ebelginozdemir

BU YAZIYI PAYLAŞ

  1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali 2016’yı bol seyirli, seminerli ve ödüllü bir coşkuyla kapatacak. Festival Genel Koordinatörü İrem Şentürk merak ettiklerimizi cevapladı. Anlaşılan,10-18 Kasım’da Beyoğlu, Atlas ve Tarık Zafer Tunaya sinemalarında seyirci, seyirci kalmayacak…
  • Hararetli çalışmanızı sorularımla bölmek istiyorum İrem Hanım. Konu sinema ve festival olunca, heyecanlanıyoruz ve tüm detayları okuyucularımızla paylaşmayı diliyoruz. 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali nasıl yola çıktı?

İlki 2013’te gerçekleşti. Kısa film olarak başladık. 2. yılımızda uluslararası bölümler eklendi. Zenginleşti ve daha büyük bir ivme kazandı. Geçtiğimiz yıl, uluslararası uzun metraj filmler yarışmaya dahil oldu. Bu bağlamda ulusal uzun metrajlarla uluslararası uzun metrajlar içerisinde yarıştı. Bu yıl ise ulusal uzun metrajı da açtık. Çıkış noktamızda şu vardı; sadece festival algısındaki filmleri değil de mainstream denilen ana merkez odaklı, gişe filmi dediğimiz filmleri de aynı potada eritmek ve onları yarıştırabilmek. Estetik ve teknik açıdan yeterli olan her film bizim için değerlendirilebilir filmdir. Festivalin kalıplaşmış algısını biraz kırmak, genele yaymak istedik. Adım adım ilerledik; kısa filmle yola koyulduk ve yıldan yıla çapımızı büyüttük. 2016’da tamamlandık diyebiliriz aslında…

‘HERKESİ KUCAKLAYAN BİR FESTİVALİZ’

  • Festivale emeği geçenleri de sorsak…

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği’nin düzenlediği bir etkinlik bu. İstanbul Medya Akademisi’nin büyük katkısı var. Yaklaşık 35 kişilik bir ekip aktif olarak çalışıyor. Sahada daha fazla tabi bu sayı elbette. Danışma kurulumuzda; Burçak Evren, Belçim Bilgin Erdoğan, Tarık Tufan var. Her yıl yarışmalarla birlikte; etkinliklerimizi, desteklerimizi çoğaltan bir festivaliz diğer yandan. Özellikle gençlere çok önem veriyoruz. Yaş itibariyle değil, film sektöründe genç olan, yeniye adım atan herkese kucak açan bir festival Boğaziçi Uluslararası Film Festivali.

  • Adaylar size nasıl ulaşıyor?

Bize ulaşmak çok kolay… www.bogazicifilmfestivali.com doğru yönlendirmeler sağlıyor. Sosyal medya kanallarımızda sürekli yarışmalarla ilgili duyurular yayınlıyoruz. Uluslararası anlamda çok kolay ulaşabiliyorlar bize. İnanılmaz talep gören bir yarışma platformu aslında; bu yıl 3 bin 600’ü aşkın bir başvuru aldık. 120 ülkeye ulaştık. Dünya klasmanında bir yarışma diyebiliriz Boğaziçi Film Festivali için.

‘SEYİRCİ KALMADIK’

  • Bu yıl festivalin mottosu nedir?

Öncelikle teknik olarak değerlendiriyoruz filmleri… Estetik olarak detaylı bir inceleme yapılıyor kurulumuz tarafından. Geçen yıl Romanya’ydı konuk ülkemiz, bu yıl Rusya… Bu yıla özel ‘Seyirci Kalmadık’ teması ile seyirci ile buluşmayı uygun gördük. 15 Temmuz’a özel bir seçki oluşturduk. Gelmiş geçmiş iz bırakan darbe filmleri ve mültecilerin sorunlarına yönelik filmler ana temamızı oluşturdu. Sadece filmler değil, bazı panel ve söyleşiler de bu tema altında yer buldu.

  • Gelelim ödüllere…

Yarışma bölümümüzde 2009’da kaybettiğimiz Ahmet Uluçay adına bir ödül takdim ediliyor kısa belgeselcilere. Kısa filmler bölümümüzde 50 bin TL’lik ödülümüz var. Ulusal uzun metrajın bu yıl ki ödülü 100 bin TL olarak belirlendi. Uluslararası uzun metraj ödülümüz ise 25 bin dolar. Sinemaya gönül verenleri bu ödüllerle biraz olsun rahatlatabilmeyi diliyoruz.

  • Festival biter, tartışmalar başlar… Nedir bir filmin değerlendirilme kıstası?

Objektif olduğumuza inanıyorum. Eğer adayımızın filmi seçilmemişse %50 teknik yetersizliktendir. Estetik olarak incelikli bir analizden geçiyor tüm filmler. Hatta başvurudaki yetersizliklerden de çok film elediğimiz oldu. Yönetmeliğimizin iyi okunmasını diliyorum. Pek tabi doğru kurgulama çok mühim. Bu aksaklığı gidermeyi amaçlayan birçok panelimiz olacak. Katılmalarını tavsiye ederim. Sadece bizim ekibimiz ile değil sektörün duayenleriyle de görüşüp ‘neden seçilmedim’e yanıt bulabilirler bu sayede.

‘SENARYO DEHASI ROBERT MCKEE İSTANBUL’DA’

  • Sadece yarışmadan ibaret değil bu 9 günlük maraton… Her yıl olduğu gibi bu yıl da bizi heyecanlandıran bir isim var…

Evet… Oyunculuktan, yönetmenliğe, kurgudan post-prodüksiyona kadar çok çeşitli atölyelerimiz var. Her yıla bir master class koyuyoruz, geçen yıl oyunculuk vardı bu yıl senaryo.  Her günümüz dolu dolu… Bu yıl da çok önemli isimleri buluşturuyoruz sinemaseverlerle. Amerikalı senarist, senaryo öyküsü yazarı ve öykü analisti (hatta senaryo doktoru yada duayeni diyebiliriz) Robert McKee konuklarımız arasında. 16-17 ve 18 Kasım’da seminerleri olacak. Ücretsiz bir etkinlik bu. İlk gün dizi-tv üzerine bir konuşma yapacak, ikinci gün komedi, üçüncü gün de romantik filmlerin tekniğini anlatacak.

 

 

DİĞER ROPÖRTAJLAR

İkiyüzlü Ahlak Anlayışımız Bıçak Altında (Kasap Havası)

Füsun Demirel: Hayat İle Mücadelem Hiç Bitmiyor

Celal Çimen: Söyleyecek Sözü Olan Herkesin Film Çekmeye Hakkı Var

Doğa Can Anafarta: Filmimizi İzlemek Cesaret İstiyor

Hilal Sönmez 'Son Bir Dans'ı Anlattı

Kanatsız Karıncalar Da Uçar Mı Dersiniz?

Mahur Özmen: ‘Hiçbirimiz, Kenan Evren’İn Olumsuz Şahsiyetinde Kendini Temize Çekmemeli’

Avni Kütükoğlu: Yalın, Gerçek Ve Sessiz Bir Hikaye ‘Beni De Götür’

Sinemanın Zarif Yüzü: Nebahat Çehre

Erkan Can: Derdi Olan Sinemayı Seviyorum

Esra Şengünalp: Her Şeyini Ortaya Koymaktır Sinema

Selen Uçer: Bugünün Samimi Anlatımını, Derdini, Hikayesini Seviyorum

Murat Deniz: Sinemacı Büyücü; Sinema, Büyücünün Önündeki Küre

Funda Eryiğit: 'Biz Yaptık, Seyirci Anlamıyor’ Olmaz!

Berkay Ateş: Her Şey ‘Abluka’ Altında

Ebru Kaymakçı: Kâşif Olmak Lazım. Hiç Durmadan Keşfe Devam Etmeli Oyuncu

Hülya Koçyiğit: Yaşayan Ve Yaşatan Filmleri Seçtim

Ertan Kılıç: Sanat Ve Oyuncu Muhalif Olmalı. Sadece Bu Eleştirel Bakış; Sanatı, Sanatçıyı Ve İnsanı Daha İyiye Taşıyabilir.

Yeşim Ceren Bozoğlu: Aktörler Yeni Çağın Gladyatörleri

Demet Cengiz İle "Patronca" Üzerine...

Saba Tümer: Milyon Dolarlardan Banane, Adam Gibi Film Yap!

Jehan Barbur: Bir Filmi Söz Ve Sesle Anlatmak Ayrıcalıklı Bir Duygu

Özge Kocatürk : “Yönetmen Bir Kaptır, Oyuncu Da Bir Sudur."

Cezmi Baskın: Sinemamız Manüfaktür Dönemini Yaşıyor

Selim Evci: 'Saklı’ Susmayan Bir Film

İpek Tuzcuoğlu: İnsanlar İçin Yaşamamayı Öğrendim...

Duygu Demirdağ: İspanyol Sineması Travmalarını Çok İyi Anlatıyor

Atalay Taşdiken: Arama Moturu Sahici Ve Eğlenceli Bir Durum Panoroması

Ragıp Gülen: Tiyatro Ve Sinema Oyunculuğu Esas, Dizi Oyunculuğu Fast Food

Gerçekten Güzel Mi İstanbul Ayla Abla?

Ece Yüksel: Farklı Projeler İle Sınırlarımı Zorlamak Beni Mutlu Ediyor

Pakistan Filminde Bir Türk Kızı: Emel Karaköse

Yine, Yeniden Ben-Hur : Jack Huston

Semra Güzel: 'Kervan 1915' Çok Şey Kattı Bana

Reha Beyoğlu: Reis’Teki Reha’Yı, Reha’Daki Reis’İ Seyrettireceğim

Ayta Sözeri: ‘Kosmos’ İle Kesilen Nefesimiz, ‘Koca Dünya’ İle İçimize Dönüyor

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Harun Can 'Baktığın Aynaya, Seviştiğin İnsana Oynuyorsun Bazen'

Sesinde Bir Tatlı Huzur… Bennu Yıldırımlar

Festival Başlıyor: İlker Savaşkurt 'Damat Koğuşu'nu Anlattı

Ece Vahapoğlu: Amerikan Filmlerinin Teknolojisini Beğeniyorum.