KUSURLU FİLM DEDEKTÖRÜ

SULLY OSCAR'A ADAY OLUR MU?

Manolya Darkız

@FkarayeL

BU YAZIYI PAYLAŞ

9 Eylül’de beyazperdede göreceğimiz Sully uzun ve fazlaca yorucu! Tom Hanks’in kendini aşamadığı bir başka kahramanlık hikayesi yani. Dedektör Hanks için çaldı, Eastwood hatırına sustu.

Yine Clint Eastwood, yine Tom Hanks ve yine bir mucize hikayesi… Şaşırdık mı hayır...2009 yılında Kaptan Pilot Chesley Sullenberg, düşmekte olan uçağı Hudson Nehri’ne indirerek 155 kişinin hayatını kurtarmıştı. İşte bu olayı, daha üzerinden çok geçmeden beyazperdeye aktarma yoluna giden ikiliye Laura Linney ve Aaron Echkart eşlik ediyor. Bakalım Tom Hanks, en son 2001 senesinde aday olduğu en iyi erkek oyuncu Oscar ödülüne bunca zaman sonra aday olabilecek mi? Matematiğini çözdüm, denklemlerde karışıklık oldu çünkü: Tom Hanks + Clint Eastwood + gerçek hikaye uyarlaması = Oscar etmiyor oradan Tom Hanks'i çıkarırsak şayet. 1 heykelcik değil 4-5 tane toplar bu film Manolya demedi demeyin...

TOM HANKS'Lİ SULLY SLOGANI

2014 yılında yönetmenliğini yaptığı Keskin Nişancı ile 11. Oscar adaylığını kazanan, sinema camiasının emektar ismi Clint Eastwood'un yönetmen koltuğunda oturduğu yeni yapım Sully, ‘Tom Hanks'li Sully’ diye filmin tanıtılmasını hiç mi hiç hak etmiyor. PR yapılacaksa eğer ‘Clint Eastwood'lu Sully’ denmeli çünkü ben bu filmi sadece Clint için izledim. Şunu iç rahatlığıyla söyleyebilirim ki Clint bu işin hakkını fazlasıyla vermiş.

Tom Hanks'e gelecek olursak; yaşanmış gerçek hikayelerin oyuncusu değil. Film; 15 Ocak 2009’da arızalanan yolcu uçağını, imkansız gibi görünürken Hudson Nehri’ne indirmeyi başaran kahraman pilot Chesley Sullenberger’in hikayesi. Chesley Sullenberger yani Tom Hanks değişmeyen mimikleriyle uçağı indirse ne olur indirmese ne olur Manolya severler? İnancım yerle bir oldu. Yakın zamanda Forest Gump'ı tekrar izlediğim için insaflı davranıyorum ama biraz bahis oynamayı ya da twitterda vakit geçirmeyi bırakmalı ve oyunculuğa kendini vermeli Hanks. Bu yıl Amerika'nın en sevilen oyuncusu seçilen Tom Hanks bunun mutluluğunu yaşarken, filmde nerede neyi yanlış yapmış onu bile kestiremiyor anlaşılan. Sully'de Hanks'in maalesef seyre değer bir performansını göremedim, onun sahnelerinde gözlerinizi kapatırsanız herhangi bir sorun olmaz. Sully, uzun ve yorucu bir film, yine de Clint için izlemeye değer, iyi seyirler.

SULLY

Chesley "Sully" Sullenberger adındaki bir pilot, bir kaz sürüsünün uçağın iki büyük motorunu kitlemesi sonucunda oluşan krizi çok iyi yönetmiş ve uçağı Hudson Körfezi'ne sorunsuz bir şekilde indirerek 155 yolcunun hayatını kurtarmıştı. Bu olaydan sonra ülke çapındaki gazetelerin başlıklarında Hudson Mucizesi olarak geçen olay, Amerika tarihinin de mucize olayları arasında kabul ediliyor. Ancak medya ve halkın gözündeki sevgi yükselirken, Sully, yürütülen bir araştırma sonucunda kariyerini ve itibarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor. Chesley Sullenberger’in kendi imzasını taşıyan otobiyografik romanından uyarlanan filmin senaryosunda ise Todd Komarnicki imzası bulunuyor.

 

 

YORUMLAR [0]