MEDYAHOMUNCULUS

SADECE KONUŞAN BİR HAYVAN DEĞİLDİK… (TWELVE MONKEYS)

Ceyda Saliha Şener

@corvusunanamne

BU YAZIYI PAYLAŞ

Her yer karanlığa doğru yürüyor. Bunu gören Kassandralar, insanlara -“gördüğünüz şey mezar, haclegâh (gelin odası) değil” dese de Apollon’un ahı değdiğinden midir nedir, doğru söz de o sözü söyleyen de her vakit incitilmiştir. Dostum Albert’in dediği gibi: “Bu çağın iyilik için ölen tüm delileri, suç içinde yaşadılar.” İnsana değer vermek, onu haksız ölümlerden uzak tutmak da demekti. Ama insan bilgisini artırdıkça, kötülük öğretileri başıboş kalmadı. Kendisini kullandırtan insana lanet mi olsun ne olsun?

Sadece konuşan bir hayvan değildik. İşte izlediğim ve anlatacağım film de doğruyu söyleyen kişiyi geçmişin masalları addediyor ve deli olduğunu düşünüp beyaz hapishaneye tıktırıyordu. Bizler de şu uzay çağı denilen bölümde -kafamızın ağzı açılmış bir şekilde- gördüklerimize şaşarak ölüme ilerliyoruz. Aynen filmdeki gibi; 24 saat Alfred Hitchcock dünyayı çekiyormuş ve biz de kendi odamızdan seyrediyormuşuz gibi hissediyoruz. Tam o sırada kan kırmızısı kelimelerle, morarmış ağıtlarımızı bir de elimize tutuşturuyorlar, ona da yutkunarak cevap veriyoruz. Her yer karanlık. Toprak niye bu kadar acıkmış? Sebebini biliyor muyuz? Ölümcül virüsler o kadar çok ki, ölmeden itiliyoruz yerin katmanlarına. Dalgıç ve pilot olmak gibi neşeli değil bu durum. Vahşi bir hiyerarşinin diktatörlüğü. Bilerek aldanıyoruz. İsteyerek kandırılıyoruz. Evet, sağlığımıza zararlı biliyoruz ama devam ediyoruz. Endüstrinin göbeğine oturmuş, altın leblebi biriktiriyoruz. Zaman makineleri dediğimiz şeye bilim ve felsefe ile girilmez mi zannediyorsunuz? Elimizde bu hükümsüz duyular olduğu müddetçe daha çok insan ölecek bunu hissediyoruz. Lütfen bize inanın, Kassandra’nın sonu gibi olmasın yazgımız.  

Gelelim temas ettiğim asıl mevzuya. Terry Gilliam’ın yönettiği, senaryosunu Chris Maker, David Peoples, Janey Peoples’un yazmış olduğu 1995 yılında gösterime giren ABD yapımı dramatik bilim kurgu olan filmi sizinle konuşacağım. Filmin adı: “12 Maymun’dur (Twelve Monkeys)”. Oyuncular;  Bruce Willis (James Cole), Madeleine Stowe (Kathryn Railly), Brad Pitt (Jeffrey Goines)’dir. Hünerlerini sergilemişlerdir. Film de iki deli(!) ve bir doktorla, belki de sistemin de kandırılma olasılığının yüzdesinin çok olduğunu bize ima ediyor olabilir. Çünkü doktor Kathryn yavaşça bir deliye aşık olmaktadır. Yalnız bir tek "What a Wonderful World" adlı şarkıyı dinleyerek, çarkın dişlisini kıramayabiliriz. Ama maymunlar da cehennemi cennete çevirebilir belki ne dersiniz?

Doğrucu maymunlar var filmde. Bu replikleri duyunca kulağım saadete erdi: “Bak, dinle, diz çök, dua et. Artık üretici olmaktan çıktık. Bir şey yapmıyoruz. Her şey otomatik.”

“Bir sürü şey satın al, iyi bir yurttaş olursun. Ama bir sürü şey satın almazsan, ne olursun. Ne?

Akıl hastası olursun.” Biz de Ozo gezegeninde zihinsel sapma yaşayan eli mecbur tüketiciler miyiz? Homo Sapiens'in düsturu olan "haydi alışverişe çıkalım" şarkısını sadece ezberlemekle kalmadık. Sürekli aldık, verdik. Jeffrey’nin Jim’e söylediklerine baksanıza: “Gerçek, Jim. Gerçek! Mal satın almazsan; tuvalet kâğıdı, yeni araba, elektrikli cinsel aletler, beyne yerleştirilmiş kulaklık, stereo sistemleri, entegre radar cihazlı tornavidalar, sesle çalıştırılan bilgisayarlar.” Tımarhaneye tıkılmamamız için yapmamız gerekenleri ironiyle nasıl da söylemiş. Bizi istedikleri toprakta büyütebilecekleri çekirdekler zannettiler. Ne demişti biricik dostum Nietzsche: “'İradenin öğrenmesi gereken şudur; yavaş ve temkinli olması.” Ah bu deliler, virüsün saklandığı yeri biliyorlardı lakin temkinli değillerdi. 12 maymun adımıyla yerin üzerinde dikkate değdirilmedi sözleri. Bilim adamlarının tavuk gelecek yere yanlış kaz yollamaları da neyin nesiydi? Yanlış zamana yollanmıştı Jim. Ama hangi insanları hangi virüsten koruyacaktı ki?

“Dünyanın, insanoğlunun aşırılıklarına dayanamayacağını gösteren veriler var. Atom silahlarının yayılması. Kontrolsüz üreme alışkanlıkları. Kara, deniz ve hava kirlenmesi. Çevrenin ırzına geçilmesi.” 5 milyar insan yoksa hak ediyor muydu ölümü? James Cole’un feryatlarını kim duyacak? “Virüsün mutasyona uğramadan önceki saf şekli onların elinde. 12 maymun ordusunu bulmam lazım. Onların yerini saptadığım zaman buraya bir bilim adamı gönderecekler.” Kim inansın sana Cole? Belki de insanlar yok oluş istencine tutuldular. Böyle bir virüs elinden ölmek, belki de kendilerini kıymetli hissettiriyor. Diyorlardır içlerinden: ”Kıymetli olmasak öldürmezlerdi bu maymunlar!” Prometheus ne zaman ateşi çaldı, o zaman bilim insanlar için tehlikeli hale mi geldi? Yoksa bırakalım, her şeyi kötülük için kullanan insanlar, acaba ölseler daha mı iyi olurdu?

“İnsanlığı yok edip, hayvanlara ve bitkilere dokunmayan bir virüs olsa, ne iyi olurdu!” Ah insan, her ağacı budayacağına, aklını büyütseydin… İzleyiciyi de zaman karmaşasına sürükleyen Cole, yoksa 1920’lerden kalma mıydı? Seyirci de Kassandra kompleksine tutulmuş olacak bu gidişle. James, ikinci caddedeki “Hayvanlara Özgürlük Derneği” On İki Maymun Ordusunun gizli karargahıymış, durdursana onları. Belki de aldanmaya hevesli insanlar ölümü bu kadar çabuk haketmiyorlar. Gerçek bir hareketin olabilmesi için size inanan birilerinin olması lazım. Yoksa yüzünüze bir çırak gibi davranıp, sonrasında dost bildiklerimiz kasaba dönüşebilirler. Kışkırtıcı bir söz vardır ilerleyen dakikalarda: “Hiçbir şeyi değiştiremiyorsan, hiç değilse çiçekleri kokla.” Bu tavır ‘duyularına sahip çık ve sıyrıl barut tozundan’ gibi bir mesajı da kavuğunda saklar. Türümüz tehlikede baylar ve bayanlar. Bunu duyan çıkar sahibi kibirli çöreklerinse nevirleri dönmüştür. Filmin sonunda onca underground metalik görüntüler, bir rüya esrimesi gibi tiyatral baskı ünlemleri, bizleri şaşırtır ve uzamdaymış gibi olan Cole, haklı çıkar. Hakikaten virüs vardır ve James yakalamak için uğraşsa da vurulacaktır.

Bize deli deseler de; insanlık üzerine oynanan oyunları anlatıp, birbirimizi kurtarmaya devam edelim. Zaman, mekan ve kimlik şaşırtmacasındayız bizler de. Ne var sanki; ne bitki, ne hayvan, ne de insan öldürülse. Yaşamaklığa bu kadar haset edilmese. Herkesi ve her şeyi kurtardık diyelim; şiir yazdık, film çektik, taş yonttuk... Görevimiz bitmiş olacak mı peki? Filmden cevap geldi bile: ”Çinliler şöyle der: birisinin hayatını kurtarırsan, sonsuza kadar ondan sorumlu olursun.” Oturmak yok! Bu 12 sayısına da takıldınız değil mi? İsa’nın havarilerine nazire gibi geldi. Evet, elinde öldürücü virüslerle dolaşanlar var. Ey insan, ondan iki kişi bile olsanız bu dünya için yine yeter. Roland Barthes’in sözleriyle akıl hastanem olan kitaplarıma yöneliyorum: “Sinema; mükemmel bir ayartıcı ve sarmalayan imge”

 

 

YORUMLAR [0]

DİĞER YAZILARI

Çalınıyor Adalet, Vurun Duvarları (The Handmaıden)

Hep Ağlıyordu Gemiler, Hep Uçak Olmak İstiyorlardı (The Great Wall)

Birbirimizde Zuhur Ediyoruz (Stranger Than Fıctıon)

Ölüm, Ölür Müsün Başımda, ”Şah” De Hadi (The Seventh Seal)

Gardırop Akıl, Ayna Şehrine Yaklaşırsa… (La Notte)

Kader, Genel Bir Mülkiyet Midir? (The Man Who Wasn't There)

Ölü Yazar Olmadığı Gibi, Ölü Oyuncu Da Yoktur! (Look Who’S Back?)

Şiddet Kullanan Eş, Nasıl Eşses Olabilir Ki? (Arretez Moı)

Acıkan İnsanı Kandırmak Kolaydır (Crow’S Egg)

Her Kitap Anne Değildir Ya Da Bazı Kızlar Yanlış Kitap Seçer (Madame Bovary)

Aynalar Arası Dedikodu (La Double Vıe De Véronıque)

Sine-Retrospektif (Bronenosets Potyomkın)

İnsanı İnsana Yasak Kılamazsınız (Pleasantvılle)

Kitle, Geleceğin İntihar Bombacısı Olmamalıdır (The Man Who Knew Infınıty)

Çamura Ruh Veren Elma (Camılle Claudel)

Lanetli Hayalin Tekamülü (The Wınd Rıses)

Mülkiyet İle Onur Kavramını Evlendirene Yazıklar Olsun! (Marına)

Sadece Konuşan Bir Hayvan Değildik… (Twelve Monkeys)

Devrim Ailede Başlar (Trumbo)

Bütün Saksılardan Sen Mi Sorumlusun Bahçıvan? (Detachment)

Ağlayacak Çok Şey Var, Bari Buna Gülelim (Çingeneler Zamanı)

Çiçeklerin Kokusunu Çoktan Çaldılar (La Maman Et La Putaın)

İnsan, Sadeleşemeyen Bir Oyuncudur (The Danısh Gırl)

Yetişkin İnsan Asla Doğmamıştır (Crımes And Mısdemeanors)

Anmak, Geçmişi Muteber Kılmaktır (To Rome Wıth Love)

Ruhuyla Oynayan Aktörler, Zinciri Kıran Kitleleri Büyütürler (Lısten To Me Marlon)

Dil, İradenin Hıçkırışıdır (Wakıng Lıfe)

İnsan Bazen Akıl Oyunlarında Ray Değiştirir (Irratıonal Man)

Asıl Mesleğimiz ‘Caka Satmak’ (Socrate)

Bazı Filmler Passiflora/Çile Çiçeği Etkisi Veriyor (Tımbuktu)

Benden Başka Bir Beni Sevdim (The Royal Tenenbaums-5 To 7)

Hüzün Yol Kesicidir ((As Good As It Gets)

Bir Sinema Filmi Kaça Ayrılır?

Hayat Senaryosunun Adı ‘Hepsi Birarada’Dır… (La Cıocıara)

Tanımlarımız Hangi Kişilerin Gardrobundan?

Yasakçı Mı, Özgürlükçü Mü Filmler Çekilmeli?

Bazen Katırlara Kelebek Banyosu Uğramaz

Dil Bilmeyen İnsanı Müzik Konuşturur (Almost Famous)

Yalnızlık İstenen Bir Rica Mıdır?

Yarınlarımızı Hormonlarımıza Bırakırsak, Kaos Anne Doğmaz Mı?

Kuşların Da Yürüdüğünü Biliyor Ahtapotlar (Vıvre Sa Vıe )

Sadece İlaçların Yan Etkisi Yoktur! (Je, Tu, Il, Elle)

Huzursuzluk Evlerdeki Yersiz Ejderhalardır

Uğraşılarımıza Örümcekler Oda Kiraladılar (Requıem For A Dream)

Kadınlar İkiye Değil, Nara Ayrılır

'Umut Yok, Korku Yok'

Aşk Cadı Elması Mıdır?

Sinemanın Dili Boğazına Kaçmadı Değil Mi?

Hayatın Çocuğu (Faust)

Sinema İmgelerin Hacimsel Hareketidir (Le Chef)