KUSURLU FİLM DEDEKTÖRÜ

KARANLIĞIN OLMAMIŞ TONU (FIFTY SHADES DARKER)

Manolya Darkız

@FkarayeL

BU YAZIYI PAYLAŞ

 

E.L. James’in dünya çapında çok satan kitabından uyarlanan Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey, 2015), tüm dünyada büyük tartışmalara neden olmuş ve birçok ülkede de yasaklanmıştı. İlk filmde derinliği olmayan karakterler ve yüzeysel sinema diliyle birçok eleştirmenden geçer not alamayan yapım, ikinci film olan Karanlığın Elli Tonu'nda da (Fifty Shades Darker, 2017) üzgünüm ki yine birçok eleştiriye maruz kalacak. İlk filmin bu denli yere çakılmasında, oturtamadığı sinema dili ve yüzeysel kalan karakterlerin etkisi yadsınamaz. İkinci filmde eleştirilerin dikkate alındığı görülse de, bu durum hâlâ aynı.

 

UZMANLAR UYARIYOR: GREY, ERKEKLERE KARŞI GÜVENİNİZİ KIRMASIN!

Film, Sevgililer Günü'nden tam dört gün önce vizyona girdiği için birçok ilişkiyi zora sokacak. Uzmanlar uyarıyor: “Filmi sevgililer gününden sonra izleyin, aksi takdirde sevgiliniz, sevgililer gününde sizi terk edecek. Neden mi? Çünkü Grey ne sürpriz yapıyorsa kızlarımız onu isteyecek, Grey birçok ilişkinin bitmesine ve sürprizin hüsrana uğramasına sebep olacak.” Fifty Shades Darker’ın vizyona girişiyle beraber harekete geçen uzmanlardan, büyük tehlike altında olan sevgililere ikinci uyarı da gecikmedi: "Film arasında ve bitiminde büyük çapta kavga ve ayrılıklar yaşanacak ve gençlerin bunlara hazır olması gerekiyor." “Sen beni nasıl bir filme getiriyorsun?” diye sevgilisine kızanlar, “Kız filmde neler çekti, bir kere de demedin yazık değil mi kıza, içten içe güldün.” diyenler, diğer yandan kız arkadaşlarının pür dikkat filmi izlediğini gören erkeklerin, kız arkadaşlarına “Bana bak, ilgini çekti galiba.” diyerek azarlamaları… İşte tüm bunlara hazırsanız, bu filme gidin manolyaseverler.

 

YÖNETMEN NEDEN DEĞİŞTİ?

Universal yapım şirketi, henüz iki uzun metraj filmi olan kadın yönetmen Sam Taylor Johnson ile yollarını ayırmış ve ikinci filmi James Foley’in ellerine teslim etmiş. Neden? Çünkü ilk film çok eleştirildi, ikincide “Gel James, sen bizi kurtar.” İlk filmde sakalsız bir şekilde seyircilerin karşısına çıkan Jamie Dornan'ın Christian Grey kadar seksi olmadığı tepkilerinin ardından, Dornan'ın serinin geri kalan yapımlarında kirli sakal bırakmasına karar verildi. James gelir gelmez duruma hemen müdahale etmiş, “Jamie, bu sakallar kesilmeyecek.” demiş. Ancak sakal ve erotik sahnelerin fazlalaştırılması maalesef filmi kurtaramamış.

 

KİTABIN OKURLARI MUTSUZ

Anastasia'nın Grey'i arkasında bırakıp kendine yeni bir hayat kurmaya çalıştığını göreceğimiz filmde, genç kadın karizmatik Grey'in ellerinden öyle kolayca kurtulamayacak. Anastasia'nın flörtüz yapımcı Jack Hyde'ın (Eric Johnson) yanında çalışmaya başlaması da Grey'in hazmedeceği bir şey olmayacak. Üstelik Grey'in geçmişinde yer alan gizli saklı isimler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacak... Kitap okuyucusu her zamanki gibi yine mutsuz. Okuyucu, kitapta Grey'in psikolojik durumunu okudu. Biliyor ya bu adam neden bunları yapıyor, izleyicinin gözü yine kaliteli prodüksiyonla boyanıyor çünkü “Kitapta bu vardı, filmde neden yok?” denmesin diye. Grey, hayatında aşka, sevgiye ve duygusallığa yer vermek istemiyor ancak bu filmde ilk defa bir kızın peşinden gidiyor ve onu geri döndürmeye çalışıyor. Filmde erotik sahneler yine eleştiri oklarının hedefinde. Bir diğer eleştirilecek konu ise filmde ikili arasında yaşanan psikolojik çatışmaya çok yer verilmemesi. Tamam, bu da kabulümüz ama öyküyü cazip kılacak bir görsellik yok. “Benim fazla vaktim var, Grey acaba yine ne yapmış?” diye merak ediyorsanız, iyi seyirler.

 

YORUMLAR [0]