PERDE ARKASI

HATIRAN YETER! (GHOSTBUSTERS)

Gülcan Bağırkan

@glcnbgrkn

BU YAZIYI PAYLAŞ

80'li yılların önemli filmlerinden Ghostbusters, geçtiğimiz haftalarda reboot (yeniden çekim) olarak izleyici karşısına çıktı. Çekilmeye karar verildiği günden itibaren eleştirilerin hedefinden düşmeyen film için özellikle orjnal serinin hatırasına zarar vereceği iddia edilmişti. Tüm bu söylemlerin gölgesinde vizyona giren Ghostbusters: Hayalet Avcıları'nın kamera arkasında neler yaşandı?

Yeniden çekimler her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Bu durumun oluşmasında şüphesiz ki hızla gelişen teknolojinin payı büyük. Ancak reboot fikri her zaman seyirci nezdinde beklediği ilgiyi görmüyor. Çocukluk hatırası kabul ettikleri filmlere dokunulmasına karşı çıkan izleyiciler kimi zaman sert eleştirilerde bulunabiliyor.

1984 yılında çekilen Ghostbusters, tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan komedi filmi olarak dikkat çekmişti. 'Evde Tek Başına' vizyona girene kadar bu ünvanı taşıyan film, 1989'da ki serinin ikinci yapımıyla birlikte o dönemin klasikleri arasında yerini aldı. Komedi filmleriyle tanınan yönetmen Paul Feig, Ghostbusters'ı yeniden çekeceğini söylediğinde birçok itirazla karşılaştı. 'Bunu ben yapmasam bir başkası yapacaktı‘ diyen Feig, ayrıca radikal bir değişiklikle filmde tamamen kadın oyuncu kadrosu kullanacağını dile getirdi. Sosyal medyanın başı çektiği eleştiriler hiç susmadı, öyle ki film tamamlanıp fragmanı yayınlandığında olaylar daha karmaşık bir hal aldı. Çünkü Ghostbusters: Hayalet Avcıları, Youtube tarihinin en fazla dislike alan film fragmanlarından biri oldu.

ELEŞTİRİ YAĞMURUNDA 'FİLM ÇEKMEK'

Ghostbusters'ın orjinalinde yer alan dört erkek karakterin yeni filmde kadın olarak değiştirilme fikri özellikle ABD ve İngiltere'deki sinemaseverler tarafından hoş karşılanmadı. Paul Feig yapılan eleştiriler için "Ghostbusters’ı farklı bir kadroyla çekmemin nedeni, orijinal filmin büyüsünü bozmak istememem. Bir devam filmi yaptığınızda, ilk filmin dünyasını kirletmeniz kaçınılmaz. Ayrıca ana karakterleri kadın yaparsak, filmin daha komik olacağını düşünüyorum.' açıklamasını yaptı. Yönetmen için gerçek sebebi bu olabilir fakat 2015'de çekilmesi planlanan yeni film için yapımcıların daha farklı planları vardı. Orjinal serinin yönetmeni ve yapımcısı Ivan Reitman (yeni filmin de ortak yapımcısı) devam fikri kesinleştiğinde ilk ekibi tekrar bir araya getirmek istedi. Ama Bill Murray yapılan teklifi kabul etmedi. 2014'te oyunculardan Harold Ramis'in de ölümüyle yapım şirketi yeni arayışlar peşine düştü. Bu sırada projeye yönetmen Paul Feig dahil oldu ve kadroyu kadınlardan oluşturmayı önerdi. Kadın ağırlıklı komedilerle başarı elde eden Feig, kadrodaki iki karakter için Nedimeler filminde birlikte çalıştığı Melissa McCarthy ve Kristen Wiig'i seçti. Diğer iki başrolü Kate McKinnon ve Leslie Jones paylaştı. Hayalet Avcıları'nın ilk kadrosu için Jennifer Lawrence ve Emma Stone isimleri düşünülüyordu. Ancak son anda yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle her iki oyuncu da projeden çıkarıldı. Bu dört ana karaktere yardımcı rolde 'Thor' olarak tanıdığımız Chris Hemsworth eşlik ediyor. Dört kadın oyuncuyu ne sinema hilesi olmayan ateşleyici sahneleri ne de dublör istememeleri zorlamış. Onların deyimiyle en çok kahkalarını durduramadıkları için uzun molalar verdikleri Chris Hemsworth'un sahnelerinde zorlanmışlar.

Ekip, yöneltilen ağır eleştiriler bir türlü susmayınca kendilerince bir üslupla filmde tüm bunlara cevap verdi. Şöyle ki; "Hayalet Avcıları, şehirde hayalet peşindeyken kaydettikleri videoları Youtube'a yüklüyor. Senaryoya yedirilen mesaj burada karşımıza çıkıyor ve o videoların altına yapılan yorumlar hakkında tepki içeren diyaloglar geçiyor." Orjinal serinin hayranı olan okuyucularımız hatırlayacaktır ki, ilk filmin müziği o dönem çok beğenilmiş hatta Oscar bile kazanmıştı. Ray Parker Jr. tarafından bestelenen müzik yeni film için biraz değiştirildi. Fall Out Boy ve Missy Elliot, birlikte stüdyoya girerek Ghostbusters (I'm Not Afraid) adını verdikleri şarkıya hip hop alt yapısı kazandırdı. Sanırım ilk filmi anıp da Ecto-1'den bahsetmeden geçmek olmaz. Hayalet Acıları'nın alametifarikası sayabileceğimiz Ecto-1, Cadillac marka bir otomobil. Seride senaryo gereği ambulans olarak tanıtılan 1959 model Cadillac Miller-Metaor araç kullanılırken yeni filmde ise cenaze arabasından modifiye edilmiş 1981 model Cadillac yer alıyor.

HAYALET DEYİP GEÇME!

Ghostbusters: Hayalet Avcıları'nın çekimlerine New York'ta başlandı, fakat basının yoğun ilgisinden dolayı çekimler aksayınca set bir gün sonra Boston'a taşınmak zorunda kaldı. Filmin yapım aşamasında parçacık fizikçisi James Maxwell, filme teknik danışmanlık yaptı. Ham hali dört saatten oluşan reboot için çok sayıda görsel efekt tasarımcısı bir araya gelerek 20 adet yeni hayalet tasarladı. Çekimler boyunca en fazla hayalet sahnelerine emek harcayan ekip, öncelikle ışığı geçiren özel kumaşlar tasarlattı. Hayalet Avcıları'nın karşılaştığı ilk hayalet Gertrude'in sahnesi çekilirken rolü üstlenen Bess Rous'a hazırlanan kumaştan dikilen kıyafet giydirildi. İçerisindeki kasnaklara vantilatör ve ışık döşendi. Sonrasında bu görüntü bilgisayarda hayalete dönüştürüldü. Hayaletlere döşenen ışıklar o kadar güçlüydü ki metro tünelinde geçen hayalet sahnesi, oyuncunun üzerindeki LED haricinde ışık kaynağı kullanılmadan çekildi. Filmin olmazsa olmazı ana hayalet Slimer ise tamamen BYG animasyonuyla yapıldı.

Eleştirmenlerin yeni film hakkında ortak kanaati, kadın karakterli kadro ve üç boyutlu sunumu dışında orjinal bir fikir ortaya koyamadığı yönünde. Ghostbusters: Hayalet Avcıları, gişede 70 milyon doların üzerinde zarar etti. Her ne kadar son sahnede bir devam daha gelecekmiş havası verilse de şimdilik ikinci bir filmin çekilmesi mümkün görünmüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR [0]