SANATA MEYYALİM VALLA HAYRETTEN

2016'NIN MERAKLA BEKLENEN FİLMLERİ

Hasan Hüseyin Toydemir

@hhtoydemir

BU YAZIYI PAYLAŞ

2015 GERİDE KALDI. VE ARTIK ÖNÜMÜZE BAKMA ZAMANI. 2016’DA NASIL BİR SİNEMA YILI BİZLERİ BEKLİYOR? HOLLYWOOD HANGİ GİŞE CANAVARLARIYLA SİNEMALARIMIZI DOLDURACAK? YA DA BU YIL SÜPER KAHRAMANLAR DÜNYAMIZI NE TÜRLÜ FELAKETLERDEN KURTARACAK? HANGİ USTA YÖNETMENLERİN FİLMLERİNİ İPLE ÇEKECEĞİZ? BU SORULARIN HEPSİNİ CEVAPLAR MI BİLMİYORUZ AMA SİZLER İÇİN 50 FİLMLİK BİR DOSYA HAZIRLADIK. SİNEMA AJANDALARINIZI DOLDURMAYA BAŞLAYIN. İŞTE 2016’NIN MERAKLA BEKLENEN FİLMLERİ.

 

DEADPOOL

Planlanan Gösterim Tarihi: 12 Şubat

Merak Katsayısı *****

Bu filmi merak etmek için sadece fragmanı izlemek bile yeterli. Karakteri bilenlerse gün sayıyorlar film için. Bir kaç istisna dışında belli kalıplara sıkışıp kalan Hollywood süper kahramanlarını bakalım bu “yaramaz” oğlan kurtarabilecek mi?

 

MISIR TANRILARI (GODS OF EGYPT)

Planlanan Gösterim Tarihi: 26 Şubat

Merak Katsayısı ***

Bu film içinse tam tersi geçerli. Fantastik film meraklısı değilseniz, sadece fragmanı için bile uzak durabileceğiniz Mısır Tanrıları’nı beklememezi sağlayan tek şey yönetmeni Alex Proyas.

 

TRIPLE 9

Planlanan Gösterim Tarihi: 4 Mart

Merak Katsayısı ****

The Proposition (2005) ve The Road (2009) filmleriyle eleştirmenlerin beğenisini kazanan John Hillcoat bu kez şehirdeki suç dünyasına yakından bir bakış atıyor. Casey Affleck, Chiwetel Ejiofor, Aaron Paul, Woody Harrelson, Anthony Mackie ve Kate Winslet’li zengin oyuncu kadrosu ve muazzam fragmanıyla Triple 9 bu yılın iple çekilenlerinden.

 

  1. MUHAMMED: ALLAH'IN ELÇİSİ

Planlanan Gösterim Tarihi: 18 Mart

Merak Katsayısı *****

Cennetin Çocukları, Cennetin Rengi, Söğüt Ağacı ve Serçelerin Şarkısı gibi filmleriyle tüm dünyada tanınan İran’lı yönetmen Majid Majidi’nin son filmi, çekimlerine başlandığı günden itibaren tartışamalara konu oldu, olmaya da devam ediyor. Bir üçlemenin ilk filmi olan ve Hz. Muhammed’in çocukluğunu anlatan film, 40 milyon dolarlık bütçesiyle de İran’ın en pahalı filmi olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz yaz İran’da gösterime girdikten sonra filmin yasaklanmasını isteyenler dini gruplar da olurken, eleştirmenlerden filmle ilgili gelen ilk yorumlar olumlu. Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi, oldukça hassas bir konuya değinmesi, Çağrı filminden sonra Hz. Muhammed’in hayatını konu edinmeye cesaret eden ikinci film olması ve 2008’den beri film yapmayan Majid Majidi’nin kendine özgü sinema dilinden dolayı bu yılın en çok merak edilen filmlerinden. Ülkemizde de iyi bir gişe başarısı yakalaması muhtemel.

 

MIDNIGHT SPECIAL

Planlanan Gösterim Tarihi: 18 Mart

Merak Katsayısı ****

Take Shelter (2011) ve Mud (2012) filmleriyle güçlü bir sinema dili olduğunu ispatlayan Jeff Nichols bu kez özel güçleri olan bir çocuğun peşinden sürükleyecek izleyiciyi. Daha önce iki kez çalıştığı Michael Shannon’a yine başrolü emanet eden Nichols’un filminde ayrıca Kirsten Dunst, Adam Driver, Joel Edgerton ve Sam Shepard da yer alıyor.

 

KUNG FU PANDA 3

Planlanan Gösterim Tarihi: 18 Mart

Merak Katsayısı **

Sevilen serinin üçüncü filminde Po’nun babası çıkageliyor. Ve Po, babasının köyündeki bütün pandalara kung fu öğretmek zorunda kalıyor.

 

BATMAN v SUPERMAN: ADALETİN ŞAFAĞI

Planlanan Gösterim Tarihi: 25 Mart

Merak Katsayısı *

Neden? Acaba neden? Evet, gişesi hayli kabarık olması muhtemel bu filmi merak etmemiz için tek neden, neden böyle bir film yapıldığı... Sizce?

 

ZOOLANDER 2 (ZIRTAPOZ 2)

Planlanan Gösterim Tarihi: 15 Nisan

Merak Katsayısı ***

15 yıl sonra gelen bu devam filmi bakalım ilk filmin ve Stiller’ın hayranlarını tatmin edecek mi göreceğiz.

 

THE JUNGLE BOOK (ORMAN ÇOCUĞU)

Planlanan Gösterim Tarihi: 15 Nisan

Merak Katsayısı ***

Bu yılın dev bütçeli yapımlarından biri olan Orman Çocuğu’nun yönetmeni Iron Man serisiyle tanınan Jon Favreau. Gişede ne yapacağı merak konusu olan filmin fragmanının Scarlett Johansson’un buğulu sesiyle bir hayli etkileyici olduğunu belirtelim.

 

KAPTAN AMERİKA: KAHRAMANLARIN SAVAŞI (CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR)

Planlanan Gösterim Tarihi: 6 Mayıs

Merak Katsayısı **

İlk filmin bayağılığının ardından Russo kardeşlerin kamera arkasına geçmesiyle ikinci filmde karizmayı doğrultan Kaptan Amerika, bu kez Iron Man’le karşı karşıya gelecek. Haliyle bize de yine “neden?” demekten ve beklemekten başka bir şey düşmüyor.

 

SNOWDEN

Planlanan Gösterim Tarihi: 13 Mayıs

Merak Katsayısı **

Amerikan bayrağı üzerinde gezinen bir buçuk dakikalık teaserıyla kamera arkasındaki varlığını belli eden Oliver Stone, binlerce gizli belgeyi basına sızdıran CIA çalışanı Edward Snowden’in hayatına odaklanıyor bu kez. Film, Joseph Gordon-Levitt, Melissa Leo, Tom Wilkinson ve Nicolas Cage başta olmak üzere oldukça geniş bir oyuncu kadrosuna sahip.

 

THE FREE STATE OF JONES

Planlanan Gösterim Tarihi: 13 Mayıs

Merak Katsayısı ****

Big (1988) filminin yazarı, Pleasantville (1998) ve Seabiscuit (2003) filmlerinin romantik ve duygu dolu yazar-yönetmeni Gary Ross bu kez izleyiciyi Amerika’daki iç savaş yıllarına götürüyor. Matthew McConaughey’nin canlandırdığı Newton Knight isimli fakir bir çiftçinin, liderlik ettiği bir grup asiyle orduya karşı verdiği mücadeleyi anlatan film, önümüzdeki yılki Oscar törenlerinde adından hayli söz ettirecek yapımların başında geliyor.

 

ANGRY BIRDS

Planlanan Gösterim Tarihi: 13 Mayıs

Merak Katsayısı *

Basit bir flaş oyunundan tüm dünyaya yayılan Angry Birds bakalım gişede “patlayacak” mı?

 

X-MEN: APOCALYPSE

Planlanan Gösterim Tarihi: 19 Mayıs

Merak Katsayısı ****

Özellikle serinin bundan önceki filmi Geçmiş Günler Gelecek’le izleyiciyi yeniden seriye ısındıran Bryan Singer, bu büyüyü bozmaya cesaret edemez heralde değil mi?

 

THE NICE GUYS

Planlanan Gösterim Tarihi: 20 Mayıs

Merak Katsayısı ****

Kiss Kiss Bang Bang desek kaç kişi heyecanlanır? Shane Black bu kez başrollerinde Russell Crowe ve Ryan Gosling’in yer aldığı bir suç-komedi filmine imza atmış. Yönetmenin ilk filmi kadar eğlenceli olur mu bilmiyoruz ama fragmandan anlaşıldığı kadarıyla benzer tatlarda bir iş bizleri bekliyor.

 

ALICE HARİKALAR DİYARINDA: AYNANIN İÇİNDEN

Planlanan Gösterim Tarihi: 27 Mayıs

Merak Katsayısı ***

2010 yılında dünya genelinde 1 milyar doların üzerinde hasılat elde eden ilk filmden sonra biz de ikinci film nerede kaldı diyorduk ki... Filmin başrolünde yine Johnny Depp olsa da bu kez yönetmen koltuğunda Tim Burton oturmuyor. Yönetmenin hayranlarına duyurulur.

 

NİNJA KAPLUMBAĞALAR: GÖLGELERİN İÇİNDE

Planlanan Gösterim Tarihi: 3 Haziran

Merak Katsayısı *

Çocukluk yılları Ninja Kamlumbağalar’ın televizyonda arz-ı endam ettiği zamana denk düşenlere ilk film önce tatlı bir heyecan sonra da hüsran yaşatmıştı. Yine de yapımcılar dünya genelindeki 500 milyon dolara yakın hasılatı görmezden gelemediler ve devam filmi 2016 takviminde kendine yer buldu. Seyircinin cevabı merak konusu...

 

SİHİRBAZLAR ÇETESİ 2 (NOW YOU SEE ME 2)

Planlanan Gösterim Tarihi: 10 Haziran

Merak Katsayısı **

İlk filmin hem gişede iş yapmasından hem de izleyenler arasında kulaktan kulağa yayılan bir üne kavuşmasından dolayı devam filminin geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. İlk filmdeki ekip korunurken, fragmanın sonunda da gördüğümüz gibi nam-ı diğer Harry Potter Daniel Radcliffe de kadroya dahil olanlardan.

 

WARCRAFT

Planlanan Gösterim Tarihi: 10 Haziran

Merak Katsayısı ***

Dünya çapında en çok oynanan online oyunlardan biri olan World of Warcraft’ın sinema uyarlaması özellikle oyunun fanatiklerini hayli heyecanlandırdı. Bizim gibi oyuna yabancı olanları heyecanlandıransa yönetmen koltuğunda Duncan Jones’un oturuyor oluşu. Bakalım kim daha çok tatmin olacak?

 

KORKU SEANSI 2 (THE CONJURING 2)

Planlanan Gösterim Tarihi: 10 Haziran

Merak Katsayısı ***

İlk film sadece korku filmi sevenler değil, pek çok eleştirmen tarafından da en iyi korku filmleri arasında gösterilince kollar sıvandı ve devam filmi yapıldı. Kamera arkası ve önündeki ekibin aynen korunması yeni bir kaliteli korku serisinin habercisi olacak mı göreceğiz.

 

KURTULUŞ GÜNÜ: YENİ TEHDİT (INDEPENDENCE DAY: RESURGENCE)

Planlanan Gösterim Tarihi: 1 Temmuz

Merak Katsayısı *

Biz de ne zamandır Roland Emmerich Kurtuluş Günü’nün devamını neden çekmiyor diye kızıyorduk ki, meğerse 20 yılın dolmasını beklediğini öğrendik. Bu tatminkar(!) açıklamanın ardından daha mutluluğumuz körpecikken 3. filmin de duyurulduğunu öğrenince yaşadığımız sevincin katsayısını sizin hayalgücünüze bırakıyoruz.

 

TARZAN EFSANESİ (THE LEGEND OF TARZAN)

Planlanan Gösterim Tarihi: 8 Temmuz

Merak Katsayısı **

Eveeet, hazır mıyız ahali. Henüz soyismini doğru düzgün okuyamasak da Alexander Skarsgård’ın kaslı ve ıslak vücudunu doya doya görmeye hazır mıyız? Bu yılın ilk orman temalı filmi çocuklar için olunca Hollywood büyükleri üzmemek için olsa gerek bol aksiyonlu ve kaslı bir film daha yapayım demiş. Kadroyu da Christoph Waltz, Samuel L. Jackson, Margot Robbie ve John Hurt gibi isimlerle zenginleştirince değmesin yağlı boya...

 

BUZ DEVRİ 5

Planlanan Gösterim Tarihi: 15 Temmuz

Merak Katsayısı **

Fazla söze gerek yok efendim, sincabımız elindeki peliti bir yerlere sokmaya, ekibin geri kalanı da maceralarına devam ediyor.

 

LA LA LAND

Planlanan Gösterim Tarihi: 15 Temmuz

Merak Katsayısı *****

Whiplash’in yönetmeni yeni film yapar da merak edilmez mi efendim. Bu yılın kalbimizi en çok attıran filmlerinden biri kuşkusuz La La Land. Bir piyanistin(Ryan Gosling) aktris olma hayaliyle yanıp tutuşan bir kıza(Emma Stone) gönlünü kaptırması üzerine gelişen olayları anlatan filmde yönetmen Damien Chazelle, Whiplash’de Fletcher rolüyle hafızalara deyimin tam anlamıyla kazınan J.K. Simmons’a rol vermeyi de ihmal etmemiş. Bakalım Chazelle ilk filmiyle anılan bir yönetmen olarak mı kalacak yoksa merdivenin basamakları yükselmeye mi başlayacak.

 

STAR TREK: SONSUZLUK (STAR TREK: BEYOND)

Planlanan Gösterim Tarihi: 22 Temmuz

Merak Katsayısı ***

J.J. Abrams, Star Wars serisini devralınca Star Trek serisinin yönetmen koltuğu da Hızlı ve Öfkeli filmleriyle tanınan Justin Lin’e kaldı. Filmde Scotty karakterini canlandıran Simon Pegg de yazar kadrosuna dahil olunca ortaya nasıl bir film çıkacak hayli meraklıyız doğrusu.

 

HAYALET AVCILARI (GHOSTBUSTERS)

Planlanan Gösterim Tarihi: 29 Temmuz

Merak Katsayısı ****

80li yılların kült filmlerinden Hayalet Avcıları’nın yeniden çekilecek olması özellikle o zamanlarda sinemayla haşır neşir olan ya da 90lı yıllarda filmi televizyonda izleyen nesil için oldukça heyecan verici. Özellikle eski filmin oyuncularından Bill Murray, Dan Aykroyd ve Sigourney Weaver’ın da yeni filme dahil olması ayrı bir heyecan konusu. Yeni filmin başrolünde nam-ı diğer Thor Chris Hemsworth’un nasıl bir iş çıkaracağı merak konusuyken, Kristen Wiig’in ve yönetmenin gediklisi Melissa McCarthy’nin kadroda yer alması sevindirici. Bakalım komedi-aksiyon filmleriyle iyiden iyiye özdeşleşmeye başlayan yönetmen Paul Feig nostaljik ruhu ne kadar yansıtabilecek.

 

THE BOURNE 4

Planlanan Gösterim Tarihi: 29 Temmuz

Merak Katsayısı *****

Paul Greengrass ve Matt Damon yeniden Bourne serisinde. Bu cümle bile heyecanımızı anlatmaya yetiyor aslında. 9 yıl aradan sonra bir Bourne filmi çekmeye karar veren Greengrass’ın, adı henüz kesinleşmeyen filminin çekimleri hala devam ediyor. Tommy Lee Jones ve Vincent Cassel’in de kadroya eklendiğini belirtelim.

 

EVCİL HAYVANLARIN GİZLİ YAŞAMI (THE SECRET LIFE OF PETS)

Planlanan Gösterim Tarihi: 5 Ağustos

Merak Katsayısı ***

Çılgın Hırsız serisinin yönetmeni bu kez evcil hayvanların arasına sızıyor. Fragmanına bakılırsa hayli eğlenceli gözüken filmin, yaz döneminde aileleri sinemaya çekme potansiyeli yüksek.

 

İNTİHAR TİMİ (SUICIDE SQUAD)

Planlanan Gösterim Tarihi: 12 Ağustos

Merak Katsayısı ****

2015 yılında fragmanı en çok “tıklanan” film olan İntihar Timi buradan da anlaşılacağı üzere 2016’nın gişe canavarlarından. Ama işin Hollywood planları kısmını bir kenara bırakırsak, oldukça umut vadeden bir iş var karşımızda. Yönetmen koltuğunda Harsh Times, End of Watch ve Fury gibi ortalama üstü işlere imza atan ve suç hikayeleri yazmayı David Ayer’in oturuyor olması ve “suçluların, adaletin yeniden inşası için kullanılması” fikri, üzerine düşünülmeyi hak eden ve açıkçası merakımızı cezbeden unsurlar. Özellikle Jared Leto’nun Joker performansı filmle ilgili en çok merak edilen noktalardan bir tanesi. Bakalım Will Smith önderliğindeki İntihar Timi bizi ne kadar etkileyebilecek.

 

BEN-HUR

Planlanan Gösterim Tarihi: 19 Ağustos

Merak Katsayısı ***

Daha önce William Wyler’ın sinemaya uyarladığı ve 11 Oscarlı bir klasiğe dünüşen Lew Wallace’ın romanı Ben-Hur, bu kez Kazak yönetmen Timur Bekmambetov’a emanet. Yönetmenin ortaya nasıl bir uyarlama çıkaracağı ve Wyler’ın başyapıtına kafa tutup tutamayacağı merak konusuyken, bizi heyecanlandıran ayrı bir konu da filmde Haluk Bilginer’in Simonides karakterine hayat verecek olması.

 

KAYIP BALIK DORY (FINDING DORY)

Planlanan Gösterim Tarihi: 2 Eylül

Merak Katsayısı *****

Nemo’dan sonra bu kez kaybolan Dory’nin peşindeyiz. Bakalım “balık” hafızalı Dory nasıl bulunacak. Merak ve heyecanla bekliyoruz tabi ki!

 

BRIDGET JONES'UN BEBEĞİ

Planlanan Gösterim Tarihi: 15 Eylül

Merak Katsayısı **

Romantik komedi tutkunlarının pek sevdiği Bridget Jones’un bu kez 40’lı yaşlardaki halini göreceğiz beyazperdede. Filmin yönetmeninin 15 yıl önce çekilen ilk filmin yönetmeni Sharon Maguire olduğunu da hatırlatalım.

 

THE MAGNIFICENT SEVEN

Planlanan Gösterim Tarihi: 23 Eylül

Merak Katsayısı ***

Kurosawa’nın unutulmaz filmi Yedi Samuray daha önce de yine The Magnificent Seven ismiyle John Sturges tarafından uyarlanmış ve gayet de başarılı bulunmuştu. Bu kez yönetmen koltuğunda Training Day filmiyle adından söz ettiren Antoine Fuqua var. Daha sonraki işleriyle aynı çıtayı bir türlü yakalayamayan yönetmen bu sefer şeytanın bacağını kırabilecek mi göreceğiz. Filmin oyuncu kadrosunun da başta Denzel Washington, Ethan Hawke ve Chris Pratt olmak üzere hayli zengin olduğunu ekleyelim.

 

CEHENNEM (INFERNO)

Planlanan Gösterim Tarihi: 14 Ekim

Merak Katsayısı **

Dan Brown yazmaya Ron Howard ve Tom Hanks çekmeye devam ediyor. Daha önceki uyarlamalardan memnunsanız 14 Ekim’i ajandanıza not düşebilirsiniz.

 

CANAVARIN ÇAĞRISI (A MONSTER CALLS)

Planlanan Gösterim Tarihi: 14 Ekim

Merak Katsayısı ****

2007 yılında çektiği El Orfanato (Yetimhane) filmiyle sinema kariyerine zirveye yakın bir yerden giriş yapan İspanyol yönetmen J.A. Bayona daha sonra çektiği The Impossible (Kıyamet Günü)’yle de eleştirmenlerden geçer not almıştı. Patrick Ness’in aynı adlı romanından kendisinin senaryolaştırdığı filmde bir ağacın küçük bir çocuğa annesinin hastalığı için yardım etmesi anlatılıyor. Karizmatik sesiyle ağaca hayat veren Liam Neeson’a filmde Sigourney Weaver ve Felicity Jones eşlik ediyor.

 

JACK REACHER: NEVER GO BACK

Planlanan Gösterim Tarihi: 21 Ekim

Merak Katsayısı ***

İlk filmin ardından bu kez yönetmen koltuğuna Edward Zwick geçmiş. Böylece Zwick ve Tom Cruise, Son Samuray’dan 14 yıl sonra aynı filmde çalışıyorlar. İlk filmin kaliteli suç ve aksiyon harmanı bu kez yakalanacak mı bilinmez ama Zwick’in hikaye anlatımındaki ustalığını göz önünde bulundurursak umutlu konuşabiliriz.

 

DOCTOR STRANGE

Planlanan Gösterim Tarihi: 4 Kasım

Merak Katsayısı ****

Marvel’in öyle çok göze batmayan ama akıllarda yer etmeyi beceren, gizemli karakteri Doctor Strange’in tek başına bir filmi yapılması fikri ilk başta çizgiroman hayranlarına çok çekici gelmese de projenin emanet edildiği ekip onları da heyecanlandırmışa benziyor. Kamera arkasında korku filmleriyle tanınan Scott Derrickson’ın olması özellikle atmosfer konusunda beklentileri artırırken, Doctor Strange rolünde Benedict Cumberbatch’in olması başlı başına ayrı bir heyecan sebebi. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Tilda Swinton, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen, Chiwetel Ejiofor ve aksiyon filmleri-dövüş koregrafileriyle tanınan Scott Adkins yer alıyor.

 

FANTASTİK CANAVARLAR NELERDİR, NEREDE BULUNURLAR?

Planlanan Gösterim Tarihi: 18 Kasım

Merak Katsayısı ***

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling bu kez kitap değil direkt bir senaryo yazarı olarak karşımıza çıkıyor. Bir üçlemenin ilk filmi olan bu uzun isimli filmin hikayesi Harry Potter’ın büyücülük okuluna gelmesinden 70 yıl öncesinde geçiyor. Harry Potter serisinin son 4 filmini çeken David Yates yine kamera arkasında. Filmin baş kahramanı Newt Scamander’i Eddie Redmayne canlandırırken, Colin Farrell ve Ron Perlman gibi isimler de kadroda yer alıyor.

 

THE GREAT WALL

Planlanan Gösterim Tarihi: 25 Kasım

Merak Katsayısı ****

Hero (Kahraman) filminin yönetmeni Zhang Yimou bu kez izleyiciyi Çin Seddi’nin yapımında yatan gizemi çözmeye davet ediyor. Başrollerinde Matt Damon, Willem Dafoe ve Andy Lau’nun yer aldığı film 135 milyon dolarlık bütçesiyle de dikkat çekiyor.

 

İSİMSİZ 2. DÜNYA SAVAŞI FİLMİ

Planlanan Gösterim Tarihi: 25 Kasım

Merak Katsayısı *****

Usta yönetmen Robert Zemeckis’in ismi henüz netleşmeyen son filmi, II. Dünya Savaşı zamanında karmaşık casusluk işleri arasında yaşanan bir aşk hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Brad Pitt ve Marion Cotillard’ın yer aldığı film 2016’nın en çok merak edilen yapımlarından.

 

THE FOUNDER

Planlanan Gösterim Tarihi: 25 Kasım

Merak Katsayısı ***

The Blind Side’ın yazar-yönetmeni John Lee Hancock ve The Wrestler’ın yazarını bir araya getiren bu film, Ray Kroc’un McDonald’s’ı nasıl kurduğunu anlatıyor. Kroc’u Michael Keaton canlandırırken ona Patrick Wilson ve Laura Dern eşlik ediyor.

 

STAR WARS ANTHOLOGY: ROGUE ONE

Planlanan Gösterim Tarihi: 16 Aralık

Merak Katsayısı ***

Nereye baksak Star Wars temalı bir ürün gördüğümüz şu günlerde bir Star Wars haberi de biz verelim dedik. Öncelikle bu filmin 2015’te izlediğimiz Star Wars VII: Froce Awakens’ı yapan ekiple bir bağlantısı olmadığını belirtelim. Her ne kadar LucasFilm yine yapımcı konumunda olsa da oyuncuları ve yapım ekibi tamamen farklı. Bu film daha önce yapılan iki üçlemeyi birbirine bağlayacak. Yani başka bir deyişle, serinin 3. filmiyle 4. filmi arasındaki boşluğu dolduracak. Asilerin Ölüm Yıldızı’nın planlarını çalma hikayesini anlatacak olan film, ilk başta hayranları biraz düşündürse de ekip açıklandıkça onlar da heyecanlanmışa benziyor. Kamera arkası Monster (2010) ve Godzilla (2014) filmleriyle tanınan Gareth Edwards’a emanet edilirken, filmin başrollerinde Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Forest Whitaker ve Donnie Yen yer alacak. J.J. Abrams’ın şu sıralar dünyayı kasıp kavuran yeni serisi kadar sükse yapıp yapmayacağını 16 Aralık’ı bekleyip göreceğiz.

 

BAYAN PEREGRINE’İN TUHAF ÇOCUKLARI

Planlanan Gösterim Tarihi: 23 Aralık

Merak Katsayısı ****

Ransom Riggs’in üç kitaplık serisinden sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor. Peregrine rolünde Eva Green’i izleyeceğimiz filmde Hugo filmiyle tanınan Asa Butterfield’ın yanı sıra Samuel L. Jackson, Judi Dench ve Rupert Everett gibi isimler de yer alıyor. Kitaba ne kadar sadık bir uyarlama olur bilmiyoruz ama film olarak yeterince heyecan uyandırıyor.

 

ASSASSIN’S CREED

Planlanan Gösterim Tarihi: 23 Aralık

Merak Katsayısı ****

2016’da oyundan sinemaya uyarlanan bir film daha izleyeceğiz. Assassin’s Creed oyunun hayranları için yeterince heyecan verici olan proje, oyuncu kadrosuyla da geri kalan herkesi cezbediyor. Başrollerinde Michael Fassbender ve Marion Cotillard’ın olduğu filmde ayrıca Brendan Gleeson, Jeremy Irons gibi usta oyuncular da yer alıyor. Kamera arkasında ise 2015’te vizyona giren ve o filmde de Fassbender-Cotillard ikilisiyle çalışan Macbeth filminin yönetmeni Justin Kurzel var.

 

PASSENGERS

Planlanan Gösterim Tarihi: 30 Aralık

Merak Katsayısı ****

Kafa Avcıları (Headhunters) filmiyle adından söz ettiren ve Enigma (The Imitation Game) filmiyle Oscar adaylığı başta olmak üzere 2015’i hayli verimli geçiren Norveçli yönetmen Morten Tyldum, 2016’da zaman yolculuğu üzerine bir bilimkurgu filmiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Başrollerinde Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen ve Laurence Fishburne’un yer aldığı film, ödül sezonunun favorilerinden olmaya aday.

 

VİZYON TARİHİ BELLİ OLMAYANLAR

 

BUĞDAY (GRAIN)

Merak Katsayısı *****

Yusuf Üçlemesi’nin son filmi Bal’la Berlin’de büyük ödülü kucaklayan Semih Kaplanoğlu, 6 yıldır koruduğu sessizliğini bu sene bozacak gibi. Kültür Bakanlığı’ndan aldığı 1 milyon 750bin TL ve Eurimages’ten aldığı 470 bin Euro destekle oldukça konuşulan film, daha çekimlerine başlanmadan gündem olmuştu. Filmin çekimleri geçtiğimiz yazın sonuna doğru bitti. Yurtdışındaki film festivallerine yetiştirilmeye çalışılan filmin Cannes, Venedik ya da Berlin’de gösterilmesinin ardından ülkemizde vizyona girmesi bekleniyor.  

 

YÜCE SEZAR (HAIL, CAESAR!)

Merak Katsayısı *****

Coen Biraderlerin son filmi, 1950’lerin Hollywood’unda bir film yapımcısının türlü tuhaf sorunla başa çık(ama)masını konu alıyor. Josh Brolin, George Clooney, Ralph Fiennes, Jonah Hill, Scarlett Johansson, Tilda Swinton, Channing Tatum, Frances McDormand ve Dolph Lundgren gibi yıldız isimlerle dolu kadrosu ve Coen’lere özgü mizahıyla Yüce Sezar, 2016’nın en çok merak edilen filmlerinden.

 

SILENCE

Merak Katsayısı *****

Shusaku Endo’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor. Film, 17. yüzyılda Cizvit tarikatına mensup olan iki rahibin, Hristiyanlığı yaymak için gittikleri Japonya’da gördükleri zulüm ve şiddetti konu alıyor. Başrollerinde Liam Neeson, Adam Driver ve Andrew Garfield’in yer aldığı filmin önümüzdeki ödül sezonuna yetişmesi bekleniyor. Kim bilir, belki de Liam Neeson Schindler’in Listesi’yle alamadığı Oscarına bu filmle kavuşur.

 

EVERYBODY WANTS SOME

Merak Katsayısı ****

Boyhood filmiyle sinema tarihine okkalı bir çentik atan Richard Linklater, bu kez kamerasını üniversite beyzbol takımında oynayan bir grup gencin kendi aralarındaki özgür ortama çeviriyor. 1980’lerin nostaljik atmosferiyle de desteklenen filmin ne kadar ses getireceğini bekleyip göreceğiz.

 

İSİMSİZ TERRENCE MALICK FİLMİ

Merak Katsayısı *****

Terrence Malick’i durdurabilene aşk olsun. Bu kez iç içe geçmiş iki aşk üçgenini konu alan bir film çeken yönetmen, yine dopdolu bir oyuncu kadrosuyla karşımızda. Hatta bu sefer (kendi adıma söylüyorum) gelmiş geçmiş en “zengin” oyuncu kadrosuyla: Natalie Portman, Rooney Mara, Benicio Del Toro, Christian Bale, Michael Fassbender, Cate Blanchett, Ryan Gosling, Val Kilmer, Holly Hunter, Tom Sturridge diye gidiyor liste. “Sadece bu isimler için bile beklerim” dediğinizi duyar gibiyiz.

 

 

 

 

YORUMLAR [0]